Fundacja
O nas
Regulamin
Statut
Sprawozdania
Prawa zwierząt
Okruchy Cierpienia
Linki
Adopcja
Adopcja
 Adopcja Wirtualna
Porady
Dobre Wieści
Pożegnania
Zwierzęta
Galeria
Zaginęły - OGŁOSZENIA
Identyfikacja
Zwierzęta
Suki małe
Suki średnie
Suki duże
Psy małe
Psy średnie
Psy duże
Opuściły schronisko
Aktualności
Aktualności
Komentarze
Nasze Interwencje
Newsletter
Stop Okrucieństwu
Rzeczywistość w polskich schroniskach
Pseudohodowle
(Nie)ludzkie bestialstwa
Z sali sądowej - wydarzenia w kraju
Z sali sądowej - sprawiedliwość po polsku
Petycje
Pomóż nam
 Podziękowania
Jak nam możesz pomóc
Przekaż nam  
 Podarunek z psim sercem
 Adoptuj Wirtualnie
 Wyślij naszą kartkę do Przyjaciół
Akcje, wydarzenia
Pierwsza pomoc    
Jeśli Twój pies nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi, przede wszystkim musisz zachować spokój (jeśli wpadniesz w panikę, tracisz cenne sekundy). Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem lub z kliniką weterynaryjną. Jeśli nie masz możliwości kontaktu - zastosuj się do poniższych rad.

Będąc opiekunem psa należy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw czyhających na naszego pupila i starać się im zapobiegać. Niestety nie wszystko da się przewidzieć by w porę zapobiec niebezpieczeństwu, dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat pierwszej pomocy, która może uratować zdrowie lub życie naszego ulubieńca. Zarówno w przypadku ludzi jak i zwierząt często minuty decydują o życiu poszkodowanego. Warto więc poważnie podejść do tematu pierwszej pomocy i zapoznać się z kilkoma wskazówkami.
Poniżej znajdziecie Państwo kilka praktycznych rad.
Uwaga: poniższe rady nie zastąpią kontaktu z weterynarzem!!!!
Wskazówki dotyczą pomocy przedmedycznej, dzięki której możemy pomóc zwierzęciu, zanim przewieziemy je do lekarza weterynarii.
Zdrowy pies

Aby rozpoznać objawy świadczące o tym, że nasz pies potrzebuje pomocy, powinniśmy znać normy zdrowego psa. W tym celu należy nauczyć się obserwować psa, sprawdzać jego puls, ilość oddechów i temperaturę. Jeśli przyzwyczaimy naszego pupila do wykonywania tych czynności, to nie wywoła to dodatkowego zaniepokojenia w sytuacji nagłego wypadku.
"Normy" dla zdrowego psa:
 • 15-30 oddechow na minute.
 • puls 70-150 uderzeń/minutę u dorosłego psa (im mniejszy pies tym szybszy puls. U szczeniąt puls jest wyższy niż u psów dorosłych).
  Puls mierzy się po wewnętrznej stronie uda (połowa długości kości udowej), zawsze palcem wskazującym, nigdy kciukiem (kciuk ma własne tętno)
 • temperatura 37.5 - 39 stopni Celsjusza. Mierzy sie ją w odbycie zwierzęcia. Należy powlec końcowkę termometru wazeliną i wsunąć go delikatnie, nie głęboko, do odbytu.
Przemieszczenie zranionego/chorego psa

Zraniony/chory pies przypuszczalnie będzie gryzł - warto założyć mu kaganiec. Aby podnieść większego psa potrzebne będą conajmniej dwie osoby. Użyj koc do przeniesienia psa, jeśli podejrzewasz uszkodzenie kręgosłupa - drzwi lub płytę, która da wsparcie plecom.
Wstrząs

Do wstrząsu dochodzi wtedy, gdy wystąpią zaburzenia krążenia. Zwierzę może doznać wstrząsu w wyniku obfitego krwawienia, udaru cieplnego, długotrwałej biegunki lub/i wymiotów czy też pod wpływem silnego strachu.
Objawy wstrząsu:
 • ciało zwierzęcia staje się bezwładne
 • słabo wyczuwalny, przyspieszony (nieregularny) puls
 • szybki i płytki oddech
 • białe dziąsła (z powodu odpływu krwi)
 • język sino-niebieski (niedotlenienie)
 • obniżona temperatura ciała
Jeżeli wstrząs trwa zbyt długo może dojść do całkowitego zatrzymania krążenia.

W razie wystąpienia wstrząsu należy bezzwłocznie przetransportować zwierzę do lekarza weterynarii lub wezwać lekarza na miejsce!!!

Zanim jednak dotrzemy do weterynarza lub zanim zdąży on dojechać do nas, nie traćmy cennego w tym przypadku czasu:
 • Aby zapobiec wyziębieniu organizmu, należy przykryć psa kocem
 • Należy spróbować zapewnić lepszy dopływ krwi do narządów wewnętrznych, jeżeli zmiana pozycji nie wywołuje ostrego bólu lub leku powinno się spróbować ułożyć psa tak, aby tylna część jego ciała znajdowała się wyżej (można użyć np. poduszki lub zwiniętego koca),
 • Jeśli występuje krwawienie należy podjąć próbę zatamowania go przy użyciu kompresu lub silnego ucisku ręką.
 • W razie konieczności należy podjąć reanimacje
 • Zmiana pozycji może wywołać dodatkowe utrudnienia w cyrkulacji krwi, więc jeżeli sami musimy przetransportować zwierzę do weterynarza pamiętajmy o tym by przenosić je bardzo ostrożnie i aby uważnie wybierać ułożenie psa podczas transportu
Udar cieplny

Psy inaczej niż ludzie ochładzają swój organizm. Ludzie wydzielają nadmiar ciepła z potem, psy ziają. Podczas ziajania rownież wydzielają ciepło. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco pies nie jest w stanie się ochłodzić. Psy w bardzo krótkim czasie dostają udaru cieplnego, po kilku minutach następuje śmierć. Pierwsze objawy to: szybki, ciężki oddech. Następnie utrata orientacji, ślinotok, omdlenie.
 • umieść psa w cieniu
 • polej psa wodą, zacznij od letniej wody, po chwili coraz zimniejszą. Owiń psa w wilgotne ręczniki.
  Bardzo ważne: robiąc okłady należy używać chłodnej - nie lodowatej - wody ponieważ może ona spowodować szok i w efekcie tego pogorszenie się stanu zwierzęcia.
 • zapewnij dostęp swieżego powietrza
 • jeśli pies jest przytomny daj mu swieżą wodę do picia
 • udaj się do weterynarza jeśli stan psa nie poprawi się po chwili.
W przypadku udaru należy jak najszybciej zabrać psa do weterynarza!!!
Wychłodzenie

Do wychłodzenia organizmu może dojść bardzo szybko, w wyniku pozornie niegroźnych sytuacji np. kąpiel w jeziorze gdy woda jest zbyt zimna. Jeżeli podejrzewamy, że doszło do wychłodzenia organizmu psa, należy pomóc mu się ogrzać, przykrywając go kocami. Jeśli jest mokry, trzeba jak najszybciej wysuszyć sierść. Podawane jedzenie i płyny (których w tym momencie potrzebuje) powinny być ciepłe, ale nigdy gorące.

Należy spawdzić temperaturę ciała - jeśli jest bardzo niska, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Odmrożenie

Odmrożeniom ulegają zazwyczaj kończyny, uszy, koniuszek ogona, u samców jądra.

Jeśli dojdzie do odmrożenia należy:
 • ogrzać odmrożoną część ciała ciepłą wodą lub grzejącymi kompresami. Nie wolno do tego celu stosować goracej wody.
 • jeżeli pies jest ogólnie wyziębiony należy przykryć go kocem
 • podawane płyny i jedzenie powinny byc ciepłe, nigdy gorące
 • należy spawdzić temperaturę ciała - jeśli jest bardzo niska, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Hipotermia
Zbyt długie przebywanie na mrozie może doprowadzić do hipotermii. Jeżeli zauważysz, że Twoj pies ma dreszcze oraz jest zdezorientowany, ma płytki i szybki oddech, może to świadczyć ohipotermii. Może dojść do omdlenia.

Aby mu pomóc należy:
 • okryć go kocem aby powoli się rozgrzewał
 • sprawdzić czy nie ma odmrożeń
 • jak najszybciej udac sie z nim do lekarza weterynarii
Ukąszenie i użądlenie

W większości przypadków ukąszenie osy czy pszczoły powoduje jedynie ból i niewielką opuchliznę. W przypadku uczulenia, może wystąpić silna opuchlizna (często głowy) i trudności w oddychaniu czy zaburzenie krążenia. Należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Ewentualnie można podać antyhistaminę.
 • użądlenie osy:
  Trucizna jest alkaliczna, dlatego powinno się przetrzeć miejsce użadlenia rozcieńczonym octem.
 • użądlenie pszczoły:
  Spróbuj usunąć żądło przy pomocy pincetki. Opuchliznę można przetrzeć proszkiem do pieczenia rozpuszczonym w małej ilości wody.
 • ukąszenia węży - jeśli podejrzewasz ukąszenie psa przez żmiję należy bezzwłocznie zabrać go do weterynarza, aby ten mogł podać naszemu pupilowi surowicę i leki wspomagające. Ukąszenia żmii mogą stanowić zagrożenie życia psa, im mniejszy pies, tym ryzyko większe.
  W drodze do lekarza powinno się przylożyć chłodny opatrunek w miejsce ukąszenia, lub opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia - aby jad rozprzestrzeniał się wolniej.
Oparzenie termiczne

Oparzenia występują stosunkowo często, ponieważ psy są z natury ciekawskie i potrafią wsadzić łapy w najróżniejsze miejsca.

Oparzenia pierwszego stopnia objawiają się zaczerwienieniem skóry i możliwą opuchlizną.

Oparzenia drugiego stopnia występuja gdy uszkodzone są głębsze tkanki, występuje rumień skóry a także obumarcie jej zewnętrznej części, włosy pozostają jednak nietknięte. Przy oparzeniach drugiego stopnia ważna jest także ich rozległość - przy dużej powierzchni poparzenia może dojść do niewydolności krążenia, co z kolei jest niebezpieczne dla życia zwierzęcia.

Oparzenia trzeciego stopnia występują, gdy uszkodzone są głębokie tkanki skóry oraz mięśnie znajdujące się pod skórą. Zdarza się, że ze względu na rozległe uszkodzenia, nie ma reakcji bólowej.

Oparzenia czwartego stopnia wystepują, gdy uszkodzone zostają głębokie warstwy skóry, mięśnie, ścięgna i kości.

Przy oparzeniach należy się bardzo pospieszyć, aby uniknąć obszernych uszkodzeń skóry

Pierwsza pomoc przy oparzeniu gorącą wodą lub olejem:
 • Schłodź oparzone miejsce gąbką zamoczoną w zimnej wodzie. Nie używaj oleju ani maści.
 • Przykryj oparzenie mokrą ściereczką i ewentualnie kostką lodu. Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
Oparzenie chemiczne

 • załóż psu kaganiec, aby pies nie zlizywał środka chemicznego.
 • umyj ostrożnie skórę gąbką zamoczoną w wodzie i skontaktuj się z weterynarzem.
  Jeśli pies poparzył się kwasem do wody można dodać sode oczyszczoną (4 łyżeczki sody oczyszczonej na 1 litr wody), jeśli zasadą - do wody można dodać odrobinę octu.
  pomagając psu pamietajmy rownież o swoim bezpieczeństwie, załóżmy gumowe rękawiczki.
Porażenie prądem

Silne porażenie:
 • Odetnij prąd zanim zaczniesz transportować psa albo użyj przedmiot który nie przewodzi prądu (np drewniany kij od szczotki) aby odsunąć psa od źrodła prądu (aby uniknąć
 • Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Utrzymuj psa w cieple, sprawdzaj rytm serca i oddychanie. Zrób masaż serca w razie potrzeby.
Słabsze porażenie:
Jeśli pies np. pogryzł przewody elektryczne, zazwyczaj nie widać nic poza ewentualnie przyspieszonym oddechem. Sprawdź czy w pysku nie ma oparzeń, jeśli są - przetrzyj je delikatnie zimną wodą.
Zatrucie

Najczęściej pies zjadł truciznę pod postacią lekarstwa albo środka chemicznego. Ale zdarza się że pies wdychał truciznę lub też wchłonąl ją przez skórę.

Pies może zatruć się wieloma substancjami dostępnymi w domu. Trutka na myszy rozsypana i nie zabezpieczona, lekarstwa, puszka z farbą, środki czystości czy też niektóre rośliny (m.in jukka, cis czy konwalia) - mogą być zagrożeniem dla psiego życia.
Wszystko, co może spowodować zatrucie psa powinno być niedostępne dla psich łap czy nosa.

Objawy zatruć są różne, począwszy od kichania i kaszlu, po utratę przytomności i zapaść. Możliwe są wymioty i biegunka, krew w moczu czy kale, podwyższona temperatura oraz problemy z oddychaniem.
Jeżeli podejrzewasz, że Twoj pies spożył substancję wywołującą zatrucia - bezzwłocznie udaj się do weterynarza, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Weź ze sobą poróbke środka ktory pies mogł zjeść lub opakowanie po nim. Może to pomóc lekarzowi podjąć skuteczne działania.

Nie trać czasu, zatrucia mogą być fatalne w skutkach dla Twojego psa!

Pierwsza pomoc:
 • Zatrucie oddechowe
  wynieś psa z miejsca w którym się zatruł. Zapewnij stały dopływ świeżego powietrza i bezzwłocznie udaj sie z nim do weterynarza
 • Zatrucie pokarmowe (zjedzenie lub zlizanie)
  nie pozwól mu dalej zjadać/zlizywać groźnej dla niego substancji, przepłucz jego pysk i język czystą wodą (mozesz użyć strzykawki), zwróć uwagę czy pies nie ma śladow trucizny na sierści, jeśli tak - spłucz ją wodą, jak najszybciej zawieź zwierzę do weterynarza. Jeśli pies wymiotuje zbierz trochę wymiocin do plastikowej torebki i zabierz ze sobą w celu ich zbadania.
  W przypadku zatrucia pokarmowego można spróbować wywołać u psa wymioty (pod warunkiem, że nie spożył środka żr ącego, uszkadzającego śluzówki).
  Aby wywołać wymioty u psa, podaje się 3% wodę utlenioną w następującyej dawce:

  1-2 lyżeczki od herbaty - mały pies
  1 łyżka stołowa - średni pies
  2-4 łyżki stołowe - duży pies
  Ewentualnie zamiast wody utlenionej można dać psu troszkę soli do pyska - 1 łyżeczka dla dużęgo psa, odpowiednio mniej dla małego.
  W przypadku spożycia substancji żrącej, można podać: jeśli mamy do czynienia z zasadą - kwaśny roztwór soku cytrynowego z wodą, z kwasem - podajemy mleko.
 • Zatrucie skórne
  spłucz dokładnie sierść zwierzęcia - przez conajmniej 10 minut - używając dużych ilości wody. Zabierz psa do lekarza.
KrwotokNiekontrolowany krwotok może w ciągu krótkiego czasu prowadzić do szoku i śmierci.

Krwawienia powierzchniowe:
 • Uciśnij ranę kciukiem lub połóż zwiniętą gazę i zabandażuj mocno.
 • Jeśli rana na łapie lub ogonie mocno krwawi, należy zabandażować (zwykłym bandażem, nie elastycznym) miejsce między raną a sercem, aby zatrzymać krwawienie. Opaske należy poluzować przed upływem 15 minut (po chwili można ją znów założyć).
Krwawienia wewnętrzne:
Pies, który został potrącony przez samochód, spadł z dużej wysokości lub nagle traci orientację, przypuszczalnie ma krwawienie wewnętrzne.
 • Utrzymaj psa bez ruchu i w cieple.
 • Natychmiast wezwij weterynarza lub zawieź psa do kliniki.
Uszkodzenia przy walce psów

Ugryzienie:
Psy gryzące się zazwyczaj gryzą przeciwnika w twarz, nos, uszy, gardło lub klatkę piersiową. Nawet jeśli rana wygląda niegroźnie, warto żeby weterynarz ją obejrzał.
 • Uszy
  • Często ranione przy walkach, mocno krwawią. Umyj ranę, załoz ucisk aby zatamować krwotok.
  • Umocuj małżowinę w góre na głowie, obwiązüjąc bandaż naokoło głowy. Zdrowe ucho ma wisieć normalnie, tak aby utrzymać bandaż na miejscu. Bandaż zapobiega ponownemu krwawieniu gdy pies trzepie głową i uszami.
 • Oko, które wypadło w czasie walki
  • Wypadnięcie oka zdarza się w czasie walki, szczególnie rasom o płaskim nosie, jak pekińczyk czy mops. Należy działać szybko, aby uratować oko.
  • Przykryj oko mokrą ściereczką.
  • Natychmiast udaj się do weterynarza.
Sztuczne oddychanieJeśli pies nie oddycha lub serce przestało bić, należy podjąć bezzwłocznie reanimację.
Pierwsza zasada pierwszej pomocy jest „nie szkodzic”.
Krew, wymioty lub woda, które pies dostał do dróg oddechowych po wypadku mogą zatrzymać oddychanie. Wezwij weterynarza w międzyczasie kiedy udzielasz sztucznego oddychania.
W czasie wykonywania sztucznego oddychania należy stale sprawdzać, czy akcja serca nie ustała. Sztuczne oddychanie u psa wykonuje się metodą usta-nos.
 • Wyciągnij język i sprawdź czy drogi oddechowe są wolne. Jeśli pies topił się, musisz najpierw odwrócić głową do dołu, aby usunąć wodę z płuc.
 • Połóż psa na płaskiej powierzchni na prawej stronie i wyciągnij mu szyję tak, aby wyprostować przełyk i umożliwić przepływ powietrza).
 • Użyj dłoni, aby zamknąć pysk zwierzęcia
 • Zwiń dłonie naokoło psaiego pyska i wdmuchuj powietrze w otwory nosowe. Poczekaj, aż powietrze opuści płuca i powtórz wpuszczenie powietrza jeszcze raz. Wykonuj okolo 20 oddechow na minute, mniej wiecej jeden raz na trzy sekundy. Kontynuuj sztuczne oddychanie aż do momentu, kiedy pies zacznie sam oddychać.
 • Powtarzaj oddechy dopoki pies sam nie zacznie oddychać.
Masaż serca
Jeśli nie wyczuwasz bicia serca u psa, musisz mu zrobić masaż serca.
 • ulóż psa na prawym boku na płaskiej powierzchni
 • Połóż jedną rękę na lewej stronie psa, tuż pod łokciem ((miedzy trzecim a szóstym żebrem). Połóż drugą rękę na wierzchu, po czym naciskaj zdecydowanie w dół i do przodu, w stronę głowy psa.
 • Naciśnij w ten sposób trzy razy, po czym dmuchaj powietrze w dziurki od nosa, wg. reguły: pompuj pompuj pompuj dmuchaj. "Pompowanie" ma się odbywać w odstępach niecałej sekundy.
 • ucisk wykonujemy mniej wiecej co 5 sekund, 15 uciskow potem dwa wdechy.
 • Powtarzaj sekwencje mniej więcej 15-20 razy na minutę, aż poczujesz że serce bije. Kontynuuj "usta-nos" odychanie w czasie gdy osoba pomagająca Tobie zawiezie Ciebie i psa do weterynarza. Nie przerywaj masażu dopóki nie poczujesz wyraźnie bicia serca.
Apteczka pierwszej pomocy

Każdy z nas powinien posiadać apteczkę pierwszej pomocy. Można taką apteczkę skompletować samemu, lub kupić juz gotową.

Dostępna na rynku gotowa apteczka pierwszej pomocy Trixie zawiera:
 • zapinaną na suwak saszetkę, do której można schować wszystkie potrzebne przedmioty
 • sterylny kompres na rany (rozmiar 10 x 10 cm)
 • bandaż opatrunkowy ze sterylnym kompresem na rany, do umocowania na zranionym miejscu
 • opaski z gazy (6 x 4 cm), umożliwiające założenie opatrunku
 • rolki plastra (1m x 1.25 cm), pozwalajace umocować bandaż oraz chronić opatrunek przed wilgocią, lub przed zerwaniem go przed zwierzę
 • dwie chusteczki nasączone alkoholem, do dezynfekcji drobnych ranek lub miejsc po kleszczach
 • strzykawki 20 ml, do podawania medykamentów w płynie lub rozpuszczalnych w wodzie, lub przemywania wybranych miejsc (jama ustna po zatruciu itp.)
 • pęsete plastikową do usuwania drobnych ciał obcych (kawałki szkła, żądła owadów)
 • parę wytrzymałych, lateksowych rąkawiczek (dla ochrony własnej)
 • grzebień przeciw insektom
 • uchwyt do usuwania kleszczy
 • mocną linkę (do zablokowania pyska psa przed ugryzieniem).
Wyślij SMS Przekaż nam 1% DotPay PalPay SiePomaga Allegro